Większość z nas wie, że należy bielić drzewa owocowe. Jednak czy wiemy w jakim celu się to robi? Ten wpis powinie jasno odpowiedzieć nam na postawione pytanie.

Różne teorie krążą na temat bielenia drzew. Jedni uważają, że zabezpiecza ono drzewa przed szkodnikami, inni mówią że, wykonuje się je ze względów estetycznych. 

Jak jest naprawdę?

Malowanie drzew to zabieg który ma zabezpieczyć korę przed zbyt dużym wiosennym nagrzewaniem. W drugiej połowie zimy kiedy już pojawiają się ciepłe, słoneczne dni podwyższona temperatura powoduje pobudzenie krążenia soków i rozprężenie kory. Gdy nocą temperatura spada, kora kurczy się. Skoki temperatur powodują pękanie kory i jej zamieranie skutkiem czego drzewo jest bardziej podatne na choroby oraz atak szkodników. Pobielona kora odbija więcej promieni słonecznych przez co mniej się nagrzewa.

Koniec stycznia i początek lutego to ostatni dzwonek na wykonanie tego zabiegu ochronnego. Jeśli jeszcze nie zrobiliśmy tego spieszmy się. Od przyszłego sezonu polecamy wykonywać bielenie już od grudnia i jeśli będzie to konieczne powtarzać aż do wiosny.

W sklepach ogrodniczych możemy zakupić wapno z dodatkiem który zwiększa przyczepność. Dzięki temu efekt bielenia z pewnością będzie dużo trwalszy.

Jeśli nie macie jeszcze drzewek owocowych to zapraszamy na zakupy już w marcu do naszej Szkółki Ogrodnicze Pogotowie w Łapanowie. W sprzedaży będziemy posiadać kilkanaście odmian drzew i krzewów owocowych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kategorie: Drzewa