Większość z nas chciałaby mieć swój owocowy sad a przynajmniej kilka drzew. Owoce
z własnej produkcji to gwarancja jakości oraz dawka witamin.
Czy uprawa drzew i krzewów owocowych to trudne przedsięwzięcie?
Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie, zaczynając od pierwszej pracy, jaką należy wykonać, czyli od sadzenia zakupionych drzew.

Termin sadzenia

Termin w jakim rozpoczynamy sadzenie, ma bardzo duże znaczenie. Wyróżnia się dwa rodzaje nasadzeń. Pierwsze to jesienne, które ma swój początek w październiku i trwa do pierwszych większych przymrozków. Rośliny, które zostaną wtedy posadzone, zdążą zregenerować swój system korzeniowy przed nadejściem zimy. Drugie z nasadzeń to tzw. wiosenne. Wybierając ten termin, musimy pamiętać, że rośliny należy posadzić, zanim drzewka rozwiną pąki.

Przygotowanie ziemi pod sadzenie

Wybór miejsca, w którym będziemy sadzić nasze rośliny owocowe, ma bardzo duże znaczenie. Pamiętajmy, że powinno być ono słoneczne. Należy unikać miejsc w zagłębieniach terenu, które są zazwyczaj narażone na większe przymrozki.  Drzewa i krzewy owocowe preferują ziemię żyzną, przepuszczalną i zasobną w próchnicę. Rozpoczynając przygotowanie gleby pod sadzenie, należy przekopać ją głęboko i odchwaścić.

Sadzenie zakupionych roślin krok po kroku:
  • Wykopujemy dołek. Musi być on wystarczająco duży, aby korzenie sadzonej rośliny swobodnie się w nim mieściły. Jednocześnie możemy zamoczyć korzenie drzewka w wodzie i pozostawić je na godzinę w niej.
  • Dno dołka należy spulchnić oraz dodać np. kompost bądź żyzną ziemię ogrodniczą. Na środku dna usypujemy lekki kopczyk z ziemi,
  • Teraz przyszedł czas na sprawdzenie systemu korzeniowego. Wycinamy połamane i uszkodzone korzenie oraz skracamy te nadmiernie długie.
  • Na usypanym kopczyku ustawiamy drzewo, równomiernie rozkładamy korzenie. Ważną rzeczą jest, żeby miejsce szczepienia sadzonej rośliny znajdowało nad powierzchnią ziemi.
  • Przy zasypywaniu dołka należy lekko potrząsać drzewkiem oraz ugniatać wrzucaną ziemię. Pamiętajmy o utworzeniu zagłębienia – niecki wokół pnia drzewa. Zapewni ona zatrzymanie wody i utrzymanie wilgoci.
 • Posadzone drzewa szybko urosną. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy nimi.


  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *